Zespół Windoor-tech na Kongresie Stolarki Polskiej

Organizowany przez Związek POiD, Kongres Stolarki Polskiej jest najważniejszym wydarzeniem dedykowanym polskiej branży stolarki budowlanej. Co roku przyciąga ponad 300 uczestników – właścicieli i przedstawicieli kadry zarządzającej firm z sektora stolarki budowlanej, reprezentantów świata, biznesu, nauki i polityki oraz liczne grono dziennikarzy. Nie mogło tam zabraknąć załogi targów Windoor-tech i Budmy.

Kongres Stolarki Polskiej, którego partnerem są targi BUDMA to miejsce spotkań i dyskusji na najważniejsze tematy związane z funkcjonowaniem sektora. Udział w wydarzeniu jest doskonałą okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń, integracji środowiska, nawiązania bezcennych kontaktów biznesowych oraz rozmów na temat dalszych kierunków rozwoju branży. Jak zapewniająorganizatorzy głos każdego z uczestników Kongresu ma wpływ na to, jak będzie kształtować się jej przyszłość.

Program merytoryczny kolejnych odsłon Kongresu Stolarki Polskiej koncentruje się wokół najważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem branży stolarki budowlanej. W tym roku wiodącymi tematami są Przemysł 4.0 i rozwiązania SMART.

Kongres uznawany za jedno z ważniejszych spotkań dla branży stolarki budowlanej wpisuje się w obserwowany od kilku lat znaczący rozwój tego sektora.

Jak ogłosiło oficjalnie ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku, rok 2018 był czwartym rokiem z rzędu, w którym eksport produktów polskich producentów stolarki budowlanej był największy spośród krajów UE. Wartość eksportu stolarki budowlanej wzrosła r/r o 10,7% i przekroczyła wartość 2 mld EUR!

Analizując na bieżąco rynek i prowadząc pierwsze badania foresightowe dla branży stolarki w Polsce wiedzieliśmy, że wizja jednego ze scenariuszy „Polska Tygrysem Stolarki Budowlanej” zmienia się w rzeczywistość. Wysokie zaplecze technologiczne i najnowocześniejsze rozwiązania są ogromnym potencjałem sektora stolarki budowlanej, która zdobywa zagranicznych klientów. Sam eksport jest bardzo istotny dla przedsiębiorstw funkcjonujących w branży – dla części firm stanowi on większy udział, niż działania podejmowane na rodzimym rynku. Nie dziwi więc fakt, iż stolarka budowlana jest polskim hitem eksportowym.- mówi Beata Tomczak, Kierownik Zespołu Analitycznego ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Oczywiście nadal naszymi głównymi kierunkami eksportowymi są kraje UE, a naszym kluczowym partnerem handlowym pozostają Niemcy, do których wyeksportowaliśmy okna i drzwi za kwotę 598,7 mln EUR. Producenci jednak zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie wysokiego tempa wzrostu eksportu stolarki budowlanej wymaga od nich zwiększenia ekspansji na kraje pozaunijne, często o zupełnie innej kulturze handlowej, rynkowej, czy też konsumenckiej. W 2018 roku w pierwszej dwójce głównych kierunków eksportowych Polski poza Wspólnotę znalazły się dwa kraje europejskie: Norwegia i Szwajcaria. Na trzecim pozaunijnym miejscu oraz pierwszym pozaeuropejskim znalazły się zaś Stany Zjednoczone Ameryki, do których wyeksportowano produkty stolarki budowlanej za kwotę blisko 25,4 mln EUR. - podkreśla.

X Kongres Stolarki Polskiej odbywa się 23-24 maja 2019 roku w Jachrance.

Wstecz

Współpraca Medialna